browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

ARABIA SAUDYJSKA (24°42′42″N, 46°43′37″E) RIJAD, MUZEUM NARODOWE, IX 2021

Dodane przez w dniu 4 listopada, 2022

Arabia Saudyjska (odwiedzona we IX 2021) -mój 112 kraj na świecie. Królestwo Arabii Saudyjskiej (arab. ‏المملكة العربيّة السّعوديّة‎, trb. Al-Mamlaka al-Arabijja as-Su’udijja) – państwo położone w zachodniej Azji, na Półwyspie Arabskim. Graniczy z Irakiem, Jordanią, Kuwejtem, Omanem, Katarem, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Jemenem. Stolica znajduje się w Rijadzie.

Rijad (arab. الرياض, Ar-Riyāḍ) – stolica Arabii Saudyjskiej położona w środkowej części kraju,u wschodniego podnóża gór Dżabal Tuwajk, siedziba administracyjna prowincji Rijad. W 2015 roku miasto liczyło ok. 5,2 mln mieszkańców. Nazwa Rijad pochodzi od arabskiego słowa الرياض (ar-Riyāḍ), które oznacza „miejsce ogrodów i drzew”. Dzięki pobliskiemu sąsiedztwu licznych uedów, okolice Rijadu od czasów antycznych były żyznym obszarem, ulokowanym w samym sercu pustynnego Półwyspu Arabskiego. Rijad znajduje się w strefie ciepłego pustynnego klimatu często doznaje burz piaskowych.

Muzeum Narodowe Arabii Saudyjskiej otwarte w roku 1999 znajduje się w dzielnicy Maraba w Rijadzie. Wewnątrz okazałego i nowoczesnego budynku można podziwiać kilka stałych wystaw, jak choćby związaną z nauką i uniwersytetem, arabskimi krajami i dawnymi królestwami, okresem przed nadejściem islamu, prorokiem i religią, czy choćby samą historią Arabii Saudyjskiej. Muzeum Narodowe Arabii Saudyjskiej jest głównym, najciekawszym i najbardziej pouczającym muzeum w kraju. Jest on zawarty
w kompleksie historycznego centrum króla Abdul-Aziza. To miejsce jest zupełnie inne od klasycznych muzeów. Eksponaty są oglądane w jednej kompozycji, a nie jako osobne elementy. To miejsce jest zupełnie inne od klasycznych muzeów. Eksponaty są oglądane w jednej kompozycji, a nie jako osobne elementy.

Muzeum Narodowe Arabii Saudyjskiej stało się częścią planu poprawy starożytnej dzielnicy Murabba w Rijad . Powstał w ramach przygotowań do wielkiej uroczystości – obchodów stulecia Arabii Saudyjskiej. W przypadku projektowania i budowy od zera, otrzymała jedynie 26 miesięcy. Nad głównym muzeum kraju pracował słynny kanadyjski architekt Raymond Moriyama. Zainspirowany kształtami i kolorami wydm złotych piasków, stworzył swoje najlepsze dzieło – Muzeum Narodowe Arabii Saudyjskiej.

Niewątpliwie główną atrakcją budynku muzeum jest fasada zachodnia. Jego ściany ciągnęły się wzdłuż placu Murabba. Z zewnątrz przypominają kontury wydm, płynnie zmieniając kształt półksiężyca. Wszystkie zakręty budynku są skierowane w stronę świątyni islamskiej – Mekka . Od zachodniego skrzydła otwiera się ogromna hala, po wschodniej stronie mniejsze skrzydło. Proporcje skrzydeł południowych
i północnych są takie same. Każdy z nich ma własne patio.

Imponująca kolekcja Muzeum Narodowego odtwarza historię i życie Arabii Saudyjskiej od epoki kamienia po teraźniejszość. Zobaczysz kolekcję znalezisk archeologicznych, biżuterię, instrumenty muzyczne, ubrania, broń, naczynia itp. Osiem sal wystawowych podzielonych jest na następujące tematy:

„Człowiek i wszechświat”. Główny eksponat wystawy stanowi część znalezionego meteorytu Pustynia Rub al-Khali . Ponadto można tu zobaczyć kilka szkieletów – dinozaurów i ichtiozaurów. Ekspozycja poświęcona epoce kamienia jest interesująca. Dzięki interaktywnym wyświetlaczom można zapoznać się z geografią i geologią Półwyspu Arabskiego, śledzić rozwój flory i fauny.

„Królestwo Arabskie”. Ta część muzeum poświęcona jest wczesnym królestwom arabskim. Ekspozycja pokazuje starożytne miasta Al-Hamra, Davmat Al-Jandal, Timaa i Tarot. Pod koniec wystawy można zobaczyć cywilizacje, które rozkwitły w Ain Zubaid, Najran i Al-Aflaaj.

„Przed-islamska era.” Możesz zobaczyć modele miast i rynków, zapoznać się z ewolucją pisania i kaligrafii.

Islam i Półwysep Arabski”. Galeria opowiada o czasie poświęconym na narodziny islamu Medina , a także historię powstania i upadku kalifatu. Część wystawy ilustruje czas od Osmian i Mameluków do pierwszego państwa saudyjskiego.

„Misja Proroka”. Cała wystawa poświęcona jest życiu i pracy proroka Mahometa. Ściana środkowa jest ozdobiona ogromnym płótnem z drzewem genealogicznym, wyraźnie i wyraźnie przedstawia rodzinę proroka w najdrobniejszych szczegółach.

„Pierwsze i drugie państwo saudyjskie”. Ta ekspozycja poświęcona jest historiom dwóch wczesnych państw saudyjskich. Co ciekawe, szczegółowy model miasta Ed Diria można zobaczyć bezpośrednio na szklanej podłodze.

Zjednoczenie”. Galeria poświęcona jest królowi Arabii Saudyjskiej Abdul-Aziz. Tutaj zapoznasz się z jego biografią i historią panowania.

Hajj i dwa święte meczety”. Ta ekspozycja opisuje historię głównych świątyń islamu. Głównymi eksponatami wystawy są modele Mekki i jej okolic, odręczny Koran.

Oprócz głównych wystaw, Muzeum Narodowe Arabii Saudyjskiej zebrało wspaniałe kolekcje broni zimnej, ubrania narodowe, biżuterię z kamieniami szlachetnymi itp. Ogromna sala poświęcona była wystawie samochodów należących do króla Arabii Saudyjskiej.

Muzeum zwiedziłem w czasie objazdowej wycieczki po Arabii Saudyjskiej w IX 2021

 

 

Comments are closed.